×

Europen’den Dev Yatırım Anlaşması

Europen Endüstri İnşaat Sanayi A.Ş.’nin Kütahya Zafer Organize Sanayi Bölgesinde yapacağı güneş enerjisi panel camı üretim tesisi için Çin ile  37 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzalandı.

ChinaTriumphİnternationalEngineeringCo Ltd. ile 37.000.000 USD tutarında cam üretim fırını, cam işleme hatları, makine ekipman ve mühendislik anlaşması 2 Aralık 2022 günü imzalandı. 

Bu süre zarfında yatırımın gerçekleştirileceği Kütahya Zafer Altıntaş Organize Sanayi Bölgesi’nde ÇED ve ruhsat aşamaları sonrası fabrika inşaatına başlanacak.Europen Endüstri A.Ş.’den yapılan açıklamada, “Kütahya Zafer Organize Sanayi Bölgesinde bulunan arazimizde yıllık 98 bin ton üretim kapasiteligüneş enerjisi panel camı üretimi yatırımı yapılmasına karar verilmişti. Yatırım inşaat ve makine ekipmanla birliktetoplam maliyetinin1,2 milyar TL olması öngörülmektedir. Bu yatırımla yıllık 1,8 milyar TL ciro elde edilmesi bekleniyor” denildi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi.“Üretim tesisinin, 238 bin metrekare arazi üzerine 55 bin metrekare kapalı alanda inşaa edilmesi planlanmaktadır. Son yıllarda artan enerji fiyatları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artmıştır. Özellikle güneş enerjisi santrali yapımı hız kazanmıştır. Türkiye’de de panel camı üretimi mevcut koşullarda yeterli talebi karşılayamadığındangüneş enerjisi panellerinde kullanılan camlarbüyük oranda ithal edilmektedir. Bu yatırımımız aynı zamanda ithalat azaltıcı etki yaratacaktır.Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin tüm dünyada önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceği öngörülmektedir. Güneş enerjisi panel camı, camınüretimi ve işlenmesi aşamalarından oluşmaktadır. Europen, Türkiye’nin en büyük cam işleme kapasitelerinden birine sahip olup, cam işleme konusunda 50 yılı aşkın tecrübesinin yanında bu yatırımla birlikte faaliyet alanlarına cam üretimini de eklemiş olacaktır.”

04 Aralık 2022

Diğer Haberler

Europen ilk 500 Büyük arasında...
27 Eylül 2023 Europen ilk 500 Büyük arasında...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasına göre Eskişehir’in önemli sanayi kuruluşlarından Europen Endüstri Endüstri İnşaat San. ve Tic. A.Ş., 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasına girdi.

Europen Türkiye birincisi oldu
05 Temmuz 2023 Europen Türkiye birincisi oldu

Eskişehir ve ülke ekonomisine büyük katkılar sunan Europen Dış Ticaret, İnşaat Plastikleri İhracatı Kategorisi’nde Türkiye birinciliğini kazanarak “İhracatın Yıldızları” unvanını aldı.

Güneş Panelleri ile Kendi Enerjimizi Üretiyoruz
21 Ekim 2022 Güneş Panelleri ile Kendi Enerjimizi Üretiyoruz

Bu yatırımla hedefimiz daha iyi bir gezegen için yenilenebilir ve temiz enerji üretmektir.